SENSUMSENSUM

  • ГОЛОВНА
  • КОМАНДА
    • ДМИТРО НАВРОЦЬКИЙ
    • ВІТАЛІЙ ЖАДОБІН
    • ВІТАЛІЙ МАЗУР
    • ДМИТРО БОНДАРЧУК
  • ПРАКТИКИ
    • ВИРІШЕННЯ СПОРІВ
    • ЗЕМЕЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА НЕРУХОМІСТЬ
    • ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ
    • ПОДАТКОВЕ ТА МИТНЕ ПРАВО
    • КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ БІЗНЕСУ
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • КОНТАКТИ
+380 (66) 529-25-99
  • ГОЛОВНА
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • ua
  • Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?
 

Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?

Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?

by admin / 14 Травня 2020 / Published in ua
Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?

Так заклопоталась з отриманням спадку останнього чоловіка, що здається, краще б він не помирав!

Нові реалії життя передбачаюсь дещо інший формат отримання звичайних послуг, мова не тільки про підпільний салон краси чи спортивний клуб. Як працюють нотаріуси в карантин і чи потрібно їхати в іншу область за місцем відкриття спадщини?

У зв’язку із встановленням урядом на всій території України карантину задля запобігання масовому поширенню коронавірусу COVID-19, пандеміюякого оголошено ВООЗ у всьому світі, було закрито навчальні заклади, великі торгові точки (крім продуктових магазинів і аптек), припинено міжміське автобусне і залізничне сполучення, обмежено роботу міського громадського транспорту, закрито державний кордон та ін.

Але одним із нагальних питань, з яким ви можна зіткнутися в цей непростий час, є прийняття/відмова від спадщини, оскільки законодавством України для цього встановлено чіткий строк – шість місяців з часу відкриття спадщини.

Звертаю вашу увагу, що вказаний строк для отримання спадщини у зв’язку з введенням карантину в Україні не продовжується.

Як оформити спадщину?

ерший крок – необхідно подати заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття (спадщина відкривається з моменту смерті особи або на момент оголошення її померлою).

В умовах карантину зробити це можливо двома шляхами:

  1. Особисто подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

На сьогодні державні нотаріальні контори та приватні нотаріуси працюють з дотриманням рекомендацій Міністерства юстиції України. Зокрема, зменшений та призупинений прийом громадян. Втім це не означає, що взагалі не можна звернутися до нотаріуса. У такому випадку ви можете скористатися телефонним чи електронним зв’язком, отримати консультацію та погодити час особистого прийому (заходити в нотаріальну контору по одному, в медичних масках).

  1. Заяву про прийняття спадщини можна надіслати поштою (краще рекомендованим листом з описом вкладення.

Такий варіант є актуальним, якщо місцем відкриття спадщини є одна область, а фактично ви мешкаєте у іншій області. Нотаріус зобов’язаний прийняти цю заяву та завести спадкову справу, щоб особа не пропустила строк для прийняття спадщини. Потім людина запрошується до нотаріуса, щоб належним чином оформити заяву. Це можна зробити вже після того, як закінчиться дія карантину (або можна засвідчити заяву про прийняття спадщини у будь-якого нотаріуса за своїм місцем мешкання, а вже посвідчену заяву надіслати до нотаріуса за місцем відкриття спадщини).

Акцентую увагу: у випадку, коли спадкоємець подає заяву особисто, днем прийняття спадщини буде день подання такої заяви нотаріусу. До заяви про прийняття спадщини, яка надсилається поштою застосовується правила частини 2 статті 255 Цивільного кодексу України, а саме: заява, здана до установи зв’язку до закінчення останнього дня строку, вважається такою, що здана своєчасно, хоча нотаріусу вона надійшла після спливу строку.

Прийняття спадщини без заяви

Кому не потрібно протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини подавати заяву про прийняття спадщини?

Так, Книгою шостою Цивільного кодексу України визначено, що такими особами є:

  • спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом шестимісячного строку не заявив про відмову від неї;
  • малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена.
  • Отримання свідоцтва

Для отримання свідоцтваї про право на спадщину (після спливу шестимісячного строку з дня відкриття спадщини) треба пам’ятати, що:

  • строк для звернення спадкоємця за отриманням свідоцтва про право на спадщину законодавством не обмежено;
  • свідоцтво про право на спадщину видається за заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, кожному з них окремо із визначенням прізвища, імені, по – батькові та часток у спадщини інших спадкоємців.

Таким чином, щоб не залишитися без спадщини, необхідно не зволікати із зверненням до нотаріуса. Втім, якщо строк для прийняття спадщини пропущений, спадкоємець, який з поважних причин пропустив строк прийняття спадщини, може звернутися до суду з позовною заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Враховуючи те, що спадкування і досі в деяких випадках  може відбуватися за старим Цивільним кодексом, а також актуальну судову практику щодо поважності причин пропуску, питання прийняття спадщини після спливу строку – не найлегше. У такому випадку надати кваліфіковану правову консультацію та супроводжувати справу у суді вам допоможуть спеціалісти SENSUM Law Firm.

 

Автор статті: Людмила Кушнір

Юрист, АО SENSUM

Людмила Кушнір

Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ

+380 (66) 529-25-99

Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54

01133, м. Київ

office@sensum-law.com

www.sensum-law.com

Більше статей від Sensum

Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк? | SENSUMЯк зареєструвати благодійний фонд в Україні
Практические размышления, навеянные законом «О виртуальных активах»Некоторые практические размышления, навеянные законом “О виртуальных активах”
Reorganization of a legal entity - not a sentence for the right of permanent use of landРеорганізація юридичної особи – не вирок для права постійного користування землею
бесплатные устные консультацииПерерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.
Дмитро НавроцькийСтягнення збитків із керівника підприємства, практичні аспекти
Дмитрий Навроцкий. Советник по земельным вопросам. AO SENSUMПравовий висновок Верховного Суду щодо спадкування права постійного користування на землю
АНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВААНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Вебінар "Захист прав на землю у спорах з прокуратурою"Вебінар “Захист прав на землю у спорах з прокуратурою”
Чи дійсно заповіт - гарантія отримання спадщини?Чи дійсно заповіт – гарантія отримання спадщини?
Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?
Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?
ЗвільненняЗвільнення
Спадок. Практичні поради під час пандеміїСпадок
Забезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантинуЗабезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантину
Аренда в условиях карантинаАренда в условиях карантина
COVID-19: податковим перевіркам – STOPCOVID-19: податковим перевіркам – STOP
ДезінфекціяДезінфекція
Сухой закон для кофемановМожно ли работать кофейням «на вынос» и как вообще выжить малому бизнесу в условиях карантина?
Чек-лист  успішного звернення до ЄСПЛПрактичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ
Кредитные каникулыКредитные каникулы

© 2023  SENSUM. All rights reserved.

TOP