
Борги за податками є у всіх, просто не всі про це ще знають.
Мораторій на податкові перевірки дає шанс виправити все, що може бути використане проти платника податків. Який механізм зупинення і припинення перевірок, на який строк вони припиняються і чи на всі перевірки діє мораторій? Парламент оперативно спрацював і прийняв два Закони, які мають допомогти пережити карантин без додаткової паніки.
З метою зменшення негативного впливу коронавірусної хвороби (COVID-19) на економіку України, Верховна Рада прийняла Закон від 17 березня 2020 року №533-XI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Також 30 березня 2020 року було прийнято Закон (реєстраційний номер законопроекта 3275) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)»
Вказані Закони встановлюють мораторій на проведення контролюючими органами податкових перевірок. Давайте розберемося, що це означає.
Перевірки, які підпадають під дію мораторію
- Планові/позапланові (крім винятків) документальні перевірки, як виїзні, так і невиїзні (пп. 75.1.2 п. 75.1 статті 75 Податкового Кодексу України).
- Фактичні перевірки, крім винятків (пп. 75.1.3. п. 75.1 статті 75 ПКУ).
- Документальні перевірки заЄСВ.
Винятки з мораторію
Так, мораторій не стосується:
- камеральних перевірок (пп. 75.1.1 п. 75.1 статті 75 ПКУ).
Крім того, зазначається, що камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень – травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня-травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання;
- документальних позапланових перевірок з питань відшкодування ПДВ та/або декларування від’ємного значення з ПДВ на суму, яка перевищує 100 тис. гривень(пп. 78.1.8 п. 78.1 статті 78 ПКУ);
- фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:
- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 п. 80.2. статті 80 ПКУ.
Яка тривалість мораторію?
Мораторій на проведення податківцями документальних та фактичних перевірок встановлено на період з 18 березня ц. по 31 травня ц. р. Але зверніть увагу, що на перевірки за ЄСВ період дії мораторію дещо коротший — з 18 березня ц. р. по 18 травня ц. р.
Механізм дії мораторію
- Перенесення перевірок, які ще не розпочалися.
Так, переносяться заплановані документальні перевірки, які відповідно до плану-графіка мали розпочатися у період з 18 березня ц. р. по 31 травняр., але станом на 18 березня . ц.р. так і не розпочалися. Інформація про такі перевірки включена до оновленого плану-графіка, який оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України за посиланням: https://tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/402509.html.
Звертаємо увагу, що це стосується і тих випадків, коли Вам вже встигли вручити (надіслати) повідомлення та копію наказу про проведення перевірки. Якщо початок перевірки припадав на дату після 17 березня 2020 року, то така перевірка не розпочинається. При цьому після закінчення дії мораторію податківці відповідно до оновленого плану-графіка мають дотриматися всієї процедури спочатку. Таким чином, Вам ще раз повинні повідомити про нову дату початку перевірки за 10 календарних днів.
Фактичні та документальні позапланові перевірки здійснюються без попередження платника, таким чином, якщо до 18 березня 2020 року до Вас не завітали з перевіркою, то до 31 травня 2020 року на «гостей» з податкової не очікуйте.
- Зупинення вже триваючих перевірок.
Документальні (планові/позапланові, крім винятків; виїзні/невиїзні) та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені, тимчасово зупиняються на період до 31 травня2020 року. Звертаємо увагу, що зупинення відбудеться автоматично, тобто контролюючий орган не повинен ухвалювати щодо цього жодних додаткових рішень. Відповідно, після закінчення дії мораторію податківці так само автоматично поновлять здійснення перевірок на строк, який залишився.
Щодо перевірок, які станом на 18 березня 2020 р. завершилися, то подальші дії (складання акта/довідки, подання та розгляд заперечень, прийняття податкових повідомлень-рішень і т.д.) відбуватимуться у звичайному режимі та у встановлені строки.
Зупинення строків давності
Також важливим є те, що на період з 18 березня 2020 року по 31 травня 2020 року перебіг строків давності, передбачених статтею 102 ПКУ, зупиняється.
Крім того, на період до 31 травня 2020 року (включно), зупиняється перебіг строків, встановлених статтею 56 ПКУ (в частині процедури адміністративного оскарження), щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року.
Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 ПКУ, статтями 52-53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі, статтями 73 та 78 ПКУ щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів (окрім запитів контролюючих органів щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість), що надійшли (надійдуть) платникам податків до 31 травня 2020 року.
З 1 червня .2020 року перебіг строків, зазначених у статті56 ПКУ, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.
На підприємстві податкова перевірка. Все правильно, причепитися ні до чого. Бухгалтер радий! Податковий інспектор теж:
– Вам штраф!
-!?
– За знущання над податковою інспекцією.
Логічно, , що держава вирішила поставити на паузу перевірочні заходи, оскільки робити це в умовах карантину і є справжнє “знущання над податковою”.
Але бізнес не має права на зупинку. Тому вчасно реагуйте на зміни законодавства та використовуйте дану ситуацію як шанс вийти на якісно новий рівень. А спеціалісти SENSUM Law Firm Вам допоможуть!
Автор статті: Людмила Кушнір
Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ
Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54
01133, м. Київ