SENSUMSENSUM

  • ГОЛОВНА
  • КОМАНДА
    • ДМИТРО НАВРОЦЬКИЙ
    • ВІТАЛІЙ ЖАДОБІН
    • ВІТАЛІЙ МАЗУР
    • ДМИТРО БОНДАРЧУК
  • ПРАКТИКИ
    • ВИРІШЕННЯ СПОРІВ
    • ЗЕМЕЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА НЕРУХОМІСТЬ
    • ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ
    • ПОДАТКОВЕ ТА МИТНЕ ПРАВО
    • КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ БІЗНЕСУ
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • КОНТАКТИ
+380 (66) 529-25-99
  • ГОЛОВНА
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • ua
  • Звільнення
 

Звільнення

Звільнення

by admin / 21 Квітня 2020 / Published in ua
Звільнення

– Сьогодні на роботі сказали: до кінця місяця звільнити 50 осіб …

– Як так? Вас же всього в відділі залишилося 20? ..

– Ну, наймемо ще 30 і звільнимо всіх!

 

Пандемія коронавірусу та карантинні заходи призводять до збитків малого, середнього та великого бізнесу. Різниця тільки в запасі міцності кожного з них. Згідно опитування, яке провела Європейська Бізнес Асоціація серед представників малого та мікробізнесу, якщо карантин продовжать на невизначений термін, то доведеться зменшити кількість працівників (орієнтовно на 30%).

Щоб запобігти соціальній кризі, держави передбачають виділення грошей для малого і середнього бізнесу. Так відбувається в ЄС та США. Так, допомога загальним розміром на 200 млрд євро буде можлива в країнах Європейського Союзу.  Головна допомога буде спрямована на малі та середні підприємства. США планує виділити ще 300 млрд долл. США на підтримку підприємств малого бізнесу, а раніше країна ініціювала заходи зі стимулювання економіки 2 трлн долл. США через ситуацію з COVID-19.

В Данії для підтримки бізнесу уряд зобов’язався платити 75% зарплатні співробітникам тих компаній, які через скруту мусили б звільнити понад 30% персоналу або ж понад 50 співробітників. Така підтримка запроваджувалася на період із 9 березня по 9 червня. Але бізнес має сплачувати решту 25% зарплати і утриматися від звільнень на період компенсації. А співробітники упродовж цього періоду мусять взяти п’ять днів відпустки.

В Україні  офіційно також прийняли «антикоронавірусний пакет» – можна спробувати взяти пільговий кредит, натоміть держава обіцяє мораторій на перевірки та податкові канікули.

Як бачимо, заробітну плату ніхто замість бізнесу платити не буде. Тому питання можливої реорганізації, скорочення та звільнення актуальне. Що робити, щоб не порушити закон під час звільнення? Про це піде мова далі.

 

Повідомити профспілки

Перший крок, якщо є профспілки на підприємстві, це – повідомлення первинних профспілкових організацій про заплановане вивільнення працівників (йдеться про масові звільнення). Потрібно надати техніко-економічне обґрунтування необхідності оптимізації штатної чисельності працівників та провести консультації з профспілками на предмет зведення до мінімуму вивільнення працівників.

Цей крок потрібно робити за 3 місяці до запланованого вивільнення працівників (йдеться про масові звільнення).

 

Державна служба зайнятості – прийом!

Другий крок, якщо мова йде про масове звільнення працівників – це направлення державній служби зайнятості інформації про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці. Строк для цього – за 2 місяці до запланованого вивільнення працівників.

Масовим звільненням (крім випадку ліквідації юридичної особи) вважається одноразове або протягом: одного місяця звільнення 10 і більше працівників на підприємстві з чисельністю від 20 до 100 працівників, звільнення 10 і більше відсотків працівників на підприємстві з чисельністю від 101 до 300 працівників; протягом трьох місяців – звільнення 20 і більше відсотків працівників на підприємстві незалежно від чисельності працівників.

 

Кого залишати?

Третій крок: за 2 місяці до запланованого вивільнення на підприємстві визначають, у кого є переважне право в залишені на роботі. Порушення в наданні переваги може призвести до визнання звільнення незаконним.

Для того, щоб визначити, кого можна звільняти в першу чергу, необхідно отримати:

– розрахункові листки (за рік);

– копії табелів обліку робочого часу;

– положення про управління/відділ, де працює працівник;

– документи про освіту, післядипломну освіту, документи, що підтверджують  наявність заохочень за успіхи в роботі, отримання премій за виконання особливо важливих завдань;

– характеристику;

– інформацію щодо утриманців.

Отже, за рівних умов продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:

1) сімейним – при наявності двох і більше утриманців;

2) особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;

3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи;

4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;

5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю;

6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;

7) працівникам, які дістали трудове каліцтво або професійне захворювання;

8) особам з числа депортованих з України, протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;

9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців тощо.

 

Повідомити працівників

Четвертий крок – повідомлення працівників про вивільнення, пропонування іншої роботи відбувається за 2 місяці, недотримання цього може також призвести до визнання звільнення незаконним.

Важливо персонально (під підпис) повідомити працівника про наступне вивільнення та запропонувати роботу, що відповідає освіті, кваліфікації та досвіду роботи, а також в період дії попередження про скорочення пропонувати працівникам іншу роботу – вакантні посади, що з’являються на підприємстві.

 

Згода профспілки

П’ятий крок. Отримання згоди профспілкової організації на звільнення працівника відбувається не раніше ніж за 1 місяць до запланованого вивільнення. Профспілка надає обґрунтоване подання про надання згоди на звільнення працівника.

 

Звільнення працівника

Шостий, останній крок, оформлюється наказом про звільнення працівника. Необхідно: ознайомити з наказом про звільнення; внести запис до трудової книжки; виплатити заробітну плату та вихідну допомогу.

 

Труднощі під час звільнення

– Шеф нашої фірми – дуже чемна та ввічлива людина.

– Чому ви так думаєте?

– Він викликав мене і сказав: «Я не уявляю, як я зумію обійтися без вас, але все-таки з нового року я спробую»

 

Якщо залишити поза увагою чисто емоційні та психологічні труднощі – адже звільнення через кризу та неможливість працювати, означає, що бізнес прощається із хорошими працівниками, то лишаються певні організаційні проблеми, які можуть влаштувати незгодні зі звільненням.

Профспілкова організація може затягувати процес консультацій, вносити пропозиції про перенесення строків або тимчасове припинення чи відміну заходів, пов’язаних з вивільненням працівників. Самі працівники можуть неочікувано «піти на лікарняний» чи навіть взяти відпустку по догляду за дитиною, або ж ухилятися від отримання трудової книжки. Звільнення, реорганізація та скорочення – не найпростіші заходи, а внутрішні юристи можуть бути упередженими (занадто добре інтегрованою частиною колективу) та не завжди виступати на стороні бізнесу. Тому в даних випадках варто звернутись до зовнішніх консультантів, наприклад, спеціалістів АО SENSUM та звірити годинники, чи правильно відбувається процес?

 

 

Автор статті: Віталій Жадобін

Керуючий партнер, адвокат АО SENSUM

Виталий Жадобин
­

Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ

+380 (66) 529-25-99

Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54

01133, м. Київ

office@sensum-law.com

www.sensum-law.com

Більше статей від Sensum

Звільнення | SENSUMЯк зареєструвати благодійний фонд в Україні
Практические размышления, навеянные законом «О виртуальных активах»Некоторые практические размышления, навеянные законом “О виртуальных активах”
Reorganization of a legal entity - not a sentence for the right of permanent use of landРеорганізація юридичної особи – не вирок для права постійного користування землею
бесплатные устные консультацииПерерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.
Дмитро НавроцькийСтягнення збитків із керівника підприємства, практичні аспекти
Дмитрий Навроцкий. Советник по земельным вопросам. AO SENSUMПравовий висновок Верховного Суду щодо спадкування права постійного користування на землю
АНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВААНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Вебінар "Захист прав на землю у спорах з прокуратурою"Вебінар “Захист прав на землю у спорах з прокуратурою”
Чи дійсно заповіт - гарантія отримання спадщини?Чи дійсно заповіт – гарантія отримання спадщини?
Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?
Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?
ЗвільненняЗвільнення
Спадок. Практичні поради під час пандеміїСпадок
Забезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантинуЗабезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантину
Аренда в условиях карантинаАренда в условиях карантина
COVID-19: податковим перевіркам – STOPCOVID-19: податковим перевіркам – STOP
ДезінфекціяДезінфекція
Сухой закон для кофемановМожно ли работать кофейням «на вынос» и как вообще выжить малому бизнесу в условиях карантина?
Чек-лист  успішного звернення до ЄСПЛПрактичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ
Кредитные каникулыКредитные каникулы

© 2023  SENSUM. All rights reserved.

TOP