SENSUMSENSUM

  • ГОЛОВНА
  • КОМАНДА
    • ДМИТРО НАВРОЦЬКИЙ
    • ВІТАЛІЙ ЖАДОБІН
    • ВІТАЛІЙ МАЗУР
    • ДМИТРО БОНДАРЧУК
  • ПРАКТИКИ
    • ВИРІШЕННЯ СПОРІВ
    • ЗЕМЕЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА НЕРУХОМІСТЬ
    • ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ
    • ПОДАТКОВЕ ТА МИТНЕ ПРАВО
    • КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ БІЗНЕСУ
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • КОНТАКТИ
+380 (66) 529-25-99
  • ГОЛОВНА
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • ua
  • Практичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ
 

Практичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ

Практичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ

by admin / 02 Квітня 2020 / Published in ua
Чек-лист  успішного звернення до ЄСПЛ

Певний час ходила сумна байка про юристів, які брали гроші з клієнтів на ‘судовий збір’ в Європейський суд з прав людини (далі – ЄСПЛ, Суд). Сумна тому, що подання заяви не передбачає сплати грошей.

Як не помилитися і не втратити право на справедливий суд? Наш чек-ліст для успішного звернення до ЄСПЛ нижче!

 

Fiat justitia et pereat mundus — латинський крилатий вислів, що означає: «Нехай здійсниться правосуддя, хоч би загинув світ». А що робити у ситуації, коли використані усі національні засоби правового захисту, втім фундаментальні права особи так і залишилися порушеними?

Конституція України у частині 4 статті 55 гарантує кожному після використання національних засобів правового захисту право звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.

Так, однією з найефективніших міжнародних судових установ, до яких мають право звертатися громадяни України, є ЄСПЛ, юрисдикція якого визнана нашою державою.

Ми всі чули про цю структуру, але деталі про те, коли, як і чи варто звертатися до Європейського суду з прав людини, – нажаль, відомі не всім.

Необізнаність призводить до того, що близько 95% заяв, які надходять до ЄСПЛ, визнаються неприйнятними внаслідок недотримання заявником саме процедури звернення, а не відсутності порушення з боку держави.

Звернення до ЄСПЛ — це подання до Суду правильно заповненого формуляра заяви з додатками (доказами у Вашій справі). Цю процедуру умовно можна поділити на три етапи: отримання остаточного рішення національного суду та проходження міні-тесту на відповідність заяви критеріям прийнятності; заповнення формуляра заяви та підготовка додатків до нього; подання заяви до Суду.

Міні-тест на відповідність заяви критеріям прийнятності

Перед заповненням формуляра необхідно встановити, чи відповідає Ваша заява критеріям прийнятності. Так, Суд може розглянути Вашу справу тільки за умови дотримання наступних вимог:

  • вичерпано всі національні засоби правового захисту. За загальним правилом свідченням цього є одержання рішення суду найвищої інстанції відповідно до вимог процесуального законодавства. Однак, коли національні засоби юридичного захисту відсутні або є неефективними, тобто неспроможними забезпечити остаточного захисту порушених прав, Ви можете звернутися до ЄСПЛ не вдаючись до них. Так, немає сенсу звертатися до національного суду, якщо право, гарантоване Конвенцією, порушується внаслідок дії закону, який передбачає певні умови, й органи влади діють відповідно до них.
  • не пропущено строк для звернення: шість місяців після дати прийняття остаточного рішення на національному рівні. Цей строк зазвичай визначається з дати, коли найвища судова чи адміністративна інстанція, що уповноважена вирішувати Вашу справу, прийняла у ній рішення, або коли Ви чи Ваш юридичний представник були повідомлені про це рішення. Якщо не існує ефективних засобів правового захисту щодо Вашої скарги, строк відлічується від дати оскаржуваного акту, події чи рішення. Крім того, зверніть увагу, коли Протокол
    № 15 про внесення змін до Конвенції набере чинності, шестимісячний строк буде скорочено до чотирьох місяців;
  • Ваша скарга не є анонімною. Якщо Ви не бажаєте оприлюднення даних про Вашу особу, потрібно зробити відповідну заяву і викласти підстави для такого відступу від загального правила про вільний доступ до інформації в процесі судового розгляду. Суд може дозволити анонімність лише у виняткових і обґрунтованих випадках.
  • Ви скаржитеся на порушення одного чи декількох прав, викладених у Конвенції та Протоколах до неї;
  • порушення основоположного права стосується Вас особисто і безпосередньо, тобто Ви маєте так званий «статус жертви» і зазнаєте суттєвої шкоди;
  • скарги спрямовані проти держави, яка ратифікувала Конвенцію чи відповідний Протокол;
  • скарги стосуються фактів чи подій, які мали місце після дати ратифікації державою Конвенції чи відповідного Протоколу;
  • Ваші скарги до цього не розглядалися ЄСПЛ або іншим міжнародним органом.

Заповнення формуляра заяви до ЄСПЛ

Сьогодні заява до ЄСПЛ має чітку і обов’язкову форму — це формуляр у pdf-форматі. Періодично бланки формулярів оновлюються, тому актуальну версію слід шукати на сайті ЄСПЛ:  https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/forms/ukr&c= .

Ви завантажуєте та заповнюєте формуляр офіційною мовою однієї з держав, які ратифікували Конвенцію. Крім того, Ви повинні вкластися в той обсяг, який передбачено формуляром заяви (а це всього лише 13 сторінок). Якщо це неможливо, Ви можете додатково навести свої аргументи щодо фактів та стверджуваних порушень на окремих аркушах і додати їх до заяви, але зверніть увагу, що Суд повинен мати можливість визначити суть та обсяг заяви, не звертаючись до будь-яких інших документів.

До заповненого та підписаного формуляра заяви потрібно додати копії документів, якими підтверджуються факти порушень прав. Оригінали не слід надавати, оскільки Суд Вам їх не поверне. Документи необхідно впорядкувати по датах і процедурах та суцільно пронумерувати. Їх неможна прошивати, скріплювати чи склеювати.

Подання заяви до Суду

Збирати валізи та їхати до Страсбурга немає потреби, оскільки Суд приймає лише заяви, надіслані поштою. Таким чином, якщо Ви відсилаєте заяву електронною поштою або факсом, обов’язково потрібно продублювати її звичайною поштою на адресу:

  • The Registrar
  • European Court of Human Rights
  • Council of Europe
  • 67075 STRASBOURG CEDEX
  • FRANCE

Датою подачі заяви вважається дата відправлення листа із заповненим та підписаним формуляром заяви разом з додатками. Також, варто зазначити, що за подання заяви до ЄСПЛ судовий збір не сплачується.

Якщо Ви дотрималися всіх формальних та процесуальних вимог, після отримання заяви Секретаріат ЄСПЛ відкриває справу та призначає їй номер (Суд надішле Вам наклейки зі штрих-кодом, які необхідно буде наклеювати на всі подальші документи).

І на завершення, Європейський суд з прав людини – це міжнародний судовий орган, який забезпечує захист фундаментальних прав, передбачених Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Першим та найголовнішим етапом процедур в ЄСПЛ є саме звернення. Якщо підходити до цього етапу легковажно, ЄСПЛ може визнати вашу заяву неприйнятною. Ухвала Суду, якою Вашу заяву визнано неприйнятною, оскарженню не підлягає.

Щоб збільшити шанси того, що Суд визнає Вашу заяву прийнятною, розгляне та  винесе рішення про те, чи мало місце порушення Ваших прав, гарантованих Конвенцією, чи ні,  проаналізуйте заяву на відповідність критеріям прийнятності та досконало підготуйте формуляр з додатками.

Цілком можливо, що юрист Вам знадобиться для правильного обчислення строків, адже важливі не тільки дати, але те, що саме вважати офіційним  повідомленнням про рішення уповноваженого органу. Викласти заяву на мові Суду (можна й українською, але подальший розгляд все одно буде мовою Суду), правильно зазначити, які ж саме права порушені – це все може допомогти зробити саме юрист.

Хоч на початку провадження Ви не зобов’язані бути представлені юристом, однак, краще не нехтувати залученням до цього процесу фахівців, адже другого шансу відновити порушене право та отримати справедливу сатисфакцію не буде.

 

Автор статті: Людмила Кушнір

Людмила Кушнір

Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ

+380 (66) 529-25-99

Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54

01133, м. Київ

office@sensum-law.com

www.sensum-law.com

Більше статей від Sensum

Практичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ | SENSUMЯк зареєструвати благодійний фонд в Україні
Практические размышления, навеянные законом «О виртуальных активах»Некоторые практические размышления, навеянные законом “О виртуальных активах”
Reorganization of a legal entity - not a sentence for the right of permanent use of landРеорганізація юридичної особи – не вирок для права постійного користування землею
бесплатные устные консультацииПерерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.
Дмитро НавроцькийСтягнення збитків із керівника підприємства, практичні аспекти
Дмитрий Навроцкий. Советник по земельным вопросам. AO SENSUMПравовий висновок Верховного Суду щодо спадкування права постійного користування на землю
АНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВААНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Вебінар "Захист прав на землю у спорах з прокуратурою"Вебінар “Захист прав на землю у спорах з прокуратурою”
Чи дійсно заповіт - гарантія отримання спадщини?Чи дійсно заповіт – гарантія отримання спадщини?
Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?
Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?
ЗвільненняЗвільнення
Спадок. Практичні поради під час пандеміїСпадок
Забезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантинуЗабезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантину
Аренда в условиях карантинаАренда в условиях карантина
COVID-19: податковим перевіркам – STOPCOVID-19: податковим перевіркам – STOP
ДезінфекціяДезінфекція
Сухой закон для кофемановМожно ли работать кофейням «на вынос» и как вообще выжить малому бизнесу в условиях карантина?
Чек-лист  успішного звернення до ЄСПЛПрактичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ
Кредитные каникулыКредитные каникулы

© 2023  SENSUM. All rights reserved.

TOP