
- Скажи, будь ласка, Галю, чи можна довіряти Оксані таємниці?
- Можна, цілком. Вона три роки тому отримала спадок, а чоловік до цих пір не знає про це. ..
Насправді карантин та невеселі кадри з півночі Італії та Нью-Йорку змушують поглянути на власне майно та майно близьких з точки зору спадкового права.
Які можуть бути проблеми при оформленні спадщини?
- Документи, які знаходяться в не належному стані: копії замість оригіналів, втрачені і не поновлені документи, недооформлений попередній спадок, не оформлені належним чином документи, що підтверджують права власності.
- Не підтверджений родинний зв’язок, не оформлені подружні відносини, не укладений шлюбний договір.
Найперша порада – оформити подружні відносини. По-перше, офіційна дружина знаходиться в першій черзі спадкування, а’ громадянська’ – у четвертій (останній) . По-друге, в часи, коли будь-хто може опинитись в безпорадному стані в реанімації, саме ‘офіційні’ члени родини зможуть приймати життєвоважливі рішення. Підписи під медичними документами від ‘громадянської’ дружини не підійдуть медикам, а сусідів-свідків подружнього життя ніхто не пустить в умовах епідемії до лікарні.
Друга порада – укласти шлюбний договір (це можна зробити будь коли під час шлюбу). Згідно нашого законодавства, якщо у подружжя немає шлюбного договору, будь-який бізнесмен придбавши пакет акцій або частку в товаристві з обмеженою відповідальністю, автоматично робить свою дружину співвласницею цього пакета (частки). І тепер розпоряджатись придбаними корпоративними правами має за згодою подружжя.
Отже, якщо питання з подружжям вирішене, давайте звернемось до саме спадкування – воно може бути за законом (згідно черговості) та за заповітом. Для складання останнього – нотаріуси працюють і під час карантину.
В заповіті можна передати існуючі права та обов’язки, а також ті, які можуть бути в майбутньому. Можна скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Тоді всі інші права та обов’язки будуть спадкуватися за законом.
Одного дуже злиденного англійця відвідав респектабельний адвокат. Дістав з портфеля документи та урочисто оголосив:
– Мені доручено повідомити, що недавно помер ваш далекий родич і заповів вам все своє майно. Отже, ви отримуєте в спадок: його маєток з прилеглими до нього великими лісами, 100 тисяч фунтів стерлінгів готівкою і собаку.
Новоспечений спадкоємець затягнувся сигарою, випустив хмару диму і поцікавився:
– Але ж собака-то хоч породистий?
Отже, спадкове майно
Зараз полі зору особливої уваги перебувають земельні паї – щоб їх можна було продати, треба мати правильно оформлені документи, а значить – і правильно успадкувати. Крім того, є певні аспекти спадкування у фермерських господарствах – ми, спеціалісти АО SENSUM маємо достатню практику з цих питань і можемо допомогти ще на етапі приведення документів до ладу.
Є певні особливості спадкування корпоративних прав. Напевно головна проблема – необізнаність потенційних спадкоємців щодо бізнесу, який можуть успадкувати. Спадкоємці можуть просто не знати, на що вони можуть претендувати. Як зберегти та управляти цим майном?
Правовий режим акцій як рухомого майна (речі) чітко закріплений в статті 177 Цивільного кодексу України, але розуміння правової природи участі в ТОВ і як корпоративного права, і як особистого немайнового права досі викликає запитання.
Судова практика тут неоднозначна.
Але заповіт може допомогти розподілити не тільки автомобілі та картини, але й врегулювати питання переходу частки/акцій у спадок в статутах і корпоративних договорах.
Автор статті: Людмила Кушнір
Юрист, АО SENSUM
Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ
Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54
01133, м. Київ