
Помер багатий чоловік, все життя був дуже розумним, сам свої мільйони заробив, своїм розумом. В надії на спадок на оголошення заповіту з’їхалась рідня зі всього світу.
Виходить урочисто нотаріус, розгортає документ і читає:
Я, такий-то, знаходячись в тверезому розумі та твердій пам’яті, всі свої гроші… вивитратив.
Насправді, якщо спадкове майно ще є, який шанс успадкувати його за заповітом?
Книгою шостою Цивільного кодексу України передбачено існування двох видів спадкування: за заповітом або за законом. Спадкування за законом має місце лише у разі, коли воно не змінено заповітом спадкодавця.
Що таке заповіт?
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Прийнято вважати, що заповіт є стовідсотковою гарантією отримання спадщини. Однак, насправді, це не є так, оскільки він може бути визнаний недійсним.
Так, нікчемним є заповіт, складений особою, яка не мала права на це майно, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення. Наприклад:
- заповіт, складений недієздатною особою або вчинений через представника;
- посвідчений не уповноваженою на це особою або уповноваженою особою, але з порушенням вимог, встановлених законом;
- оформлений з порушенням вимог приписів законодавства;
- секретний заповіт, посвідчений нотаріусом з порушенням встановлених законом вимог;
- посвідчений за відсутності свідків у випадках, коли їх присутність є обов’язковою;
- заповіт, який відчужувач склав щодо майна, вказаного у спадковому договорі.
- заповіт, у якому не включені особи, які мають право на обов’язкову частку у спадщині.
Крім того, досить цікавою підставою визнання заповіту недійсним є встановлення факту, що при складанні заповіту волевиявлення заповідача не було вільним. Зауважимо, що встановити такий факт можна тільки під час судового розгляду.
У таких судових справах для встановлення психічного стану спадкодавця на момент підписання заповіту призначається посмертна судово-психіатрична експертиза та інколи – почеркознавча експертиза.
Хто може оскаржити заповіт?
Звернутися до суду з позовом про визнання недійсним заповіту може лише особа, права та інтереси якої порушено заповітом. Зокрема:
- спадкоємці з обов’язковою часткою (у відповідно до вимог статті 1241 ЦКУ) – це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки;
- спадкоємці за законом, які у разі відсутності заповіту отримали б у спадок майно;
- спадкоємці за іншим заповітом (у разі складання спадкодавцем декількох заповітів);
- особа, на користь якої було зроблено заповідальне розпорядження.
Важливо: право на пред’явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача.
Насправді судові спори про визнання заповіту недійсним можуть відкривати найгірші риси у боизьких людей, а крім цього, вони дуже затягнуті та складні, оскільки для належного обґрунтування позовних вимог необхідно достатньо доказів, пояснень свідків, проведення експертиз. Тому в таких випадках краще звертатися до адвокатів, які кваліфіковано та з найменшими труднощами для вас захистять інтереси в суді.
Також, якщо ви не хочете, щоб остання ваша воля потім була під сумнівом, а рідні пересварилися в суді, перед складанням заповіту не нехтуйте отриманням консультації у адвоката, адже саме вони практикують в судах, на відміну від нотаріусів.
Оголошують заповіт: моїй любій донечці Олені заповідаю 100 тисяч гривень, моїй онучці Оксані – 50 тисяч гривень, а зятю Сергію – палкий привіт, як ти і просив, згадав тебе в заповіті.
Звертайтесь до адвокатів SENSUM Law Firm і, можливо, згадки про вас в свідоцтві про право на спадщину будуть іншими.
Автор статті: Людмила Кушнір
Юрист, АО SENSUM
Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ
Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54
01133, м. Київ