SENSUMSENSUM

  • ГОЛОВНА
  • КОМАНДА
    • ДМИТРО НАВРОЦЬКИЙ
    • ВІТАЛІЙ ЖАДОБІН
    • ВІТАЛІЙ МАЗУР
    • ДМИТРО БОНДАРЧУК
  • ПРАКТИКИ
    • ВИРІШЕННЯ СПОРІВ
    • ЗЕМЕЛЬНІ ПРАВОВІДНОСИНИ ТА НЕРУХОМІСТЬ
    • ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ
    • ПОДАТКОВЕ ТА МИТНЕ ПРАВО
    • КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ БІЗНЕСУ
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • КОНТАКТИ
+380 (66) 529-25-99
  • ГОЛОВНА
  • ПУБЛІКАЦІЇ
  • ua
  • Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.
 

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.

by admin / 13 Листопада 2020 / Published in ua
бесплатные устные консультации

Конституція України гарантує кожному громадянину право на соціальний захист. Органи держави зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Однак на практиці так буває далеко не завжди. Яскравим прикладом порушень конституційних принципів є дії державних органів, у тому числі Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України, зокрема, щодо незаконного перерахунку (в бік зменшення) пенсій військовослужбовцям.

Так, на початку 2018 року Кабінет Міністрів України (далі – КМУ) прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до якої права військових пенсіонерів було обмежено одночасно у декількох аспектах.

По-перше, до 2018 року, в залежності від особливостей проходження служби, суму грошового забезпечення військовослужбовця могли складати:

  • посадовий оклад;
  • оклад за військове звання;
  • надбавка за вислугу років;
  • додаткові види забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, тощо).

Втім відповідно до постанови КМУ № 103 було припинено врахування додаткових видів грошового забезпечення, які майже у всіх випадках при обчисленні розміру пенсії становили її більшу частину.

По-друге, було обмежено розмір пенсії та встановлено ліміт в 70% грошового забезпечення. Так, органи Пенсійного фонду України по-своєму інтерпретували норми постанови КМУ № 103 та постанови КМУ № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року, і як наслідок, якщо раніше маючи достатню вислугу років військовослужбовець мав право отримувати пенсію виходячи з грошового забезпечення в 90%, то при перерахунку у 2018 році такий розмір йому було обмежено в 70%, незважаючи на роки вислуги та те, що сама норма діє лише при призначенні пенсії, а не перерахунку.

По-третє, відбулося обмеження вже у самому процесі виплати перерахованої пенсії.

Так, постанова КМУ № 103 встановила наступний порядок виплати перерахованої пенсії:

з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, у 2018 році військові пенсіонери отримували лише половину своєї пенсії, у 2019 році – три чверті, і нарешті у 2020 році вони змогли отримувати всю суму власної пенсії.

Вищезазначені порушення конституційних прав військових пенсіонерів не могли залишитися поза увагою.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 порядку № 45.

Однак не зважаючи на зазначені рішення органи Пенсійного фонду України не здійснили перерахунок пенсій військовослужбовцям, виплата пенсій здійснюється у тому вигляді, у якому була перерахована на початку 2018 року, тобто із значними обмеженнями та порушеннями.

Важливо те, що звернення до органів Пенсійного фонду України із вимогою здійснити перерахунок пенсії відповідно до приписів законодавства України не дають жодних результатів, на практиці у відповідь на звернення надається відмова у перерахунку, зокрема, зазначається, що неможливо здійснити перерахунок у зв’язку з відсутністю оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Зазначену довідку видає орган, де військовослужбовець проходив службу. Однак і там зазвичай надають відмову у наданні довідки, посилаючись на відсутність правових підстав для її надання.

Таким чином, єдиним способом відновлення порушених прав є звернення до суду: спочатку з позовом до уповноваженого органу (місця проходження служби) про визнання дій протиправними та зобов’язання видати належну довідку; потім – до органів Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії (у разі відмови здійснення перерахунку пенсії після отримання оновленої довідки або здійснення перерахунку у невідповідності розмірам, встановленим законодавством).

При зверненні до суду слід звернути увагу на наступну практику Верховного Суду з цих питань.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 року у справі № 160/8324/19 зазначила, що з 05.03.2019 року – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Суд вказав на обов’язок органів, де військовослужбовець проходив службу, надавати нову довідку про види грошових забезпечень з урахуванням їх додаткових видів. Разом із цим до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18 вказав, що перерахунок призначених пенсій військовослужбовців, виходячи з обмеження в 70% грошового забезпечення є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, тому повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, встановлений на момент призначення пенсії.

А тепер щодо третього порушення – поетапної виплати вже перерахованої пенсії, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.03.2020 року у справі № 160/3586/19 наголосила, що виплата перерахованих пенсій повинна здійснюватися у повному обсязі (100%) починаючи з 05.03.2019 року, тобто з моменту скасування п. 1, 2 постанови КМУ № 103. Усі невиплачені кошти, починаючи з цієї дати підлягають сплаті без обмежень.

Наостанок хочу зазначити, що кожен індивідуально вирішує як йому поводитись: чи бути обізнаним про розмір своєї пенсії та перевіряти все, чи повністю довіряти органам державної влади. Я рекомендую всім військовим пенсіонерам уважно перевірити стан нарахування пенсії і в разі встановлення порушень – збирати документи та звертатися за правовою допомогою до професійного адвоката, який зможе кваліфіковано захистити порушені конституційні права у суді.

Матеріал підготували: Адвокат, партнер АО Сенсум Віталій Жадобін, юрист Людмила Кушнір

 

Виталий Жадобин

­

Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ

+380 (66) 529-25-99

Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54

01133, м. Київ

office@sensum-law.com

www.sensum-law.com

Більше статей від Sensum

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти. | SENSUMЯк зареєструвати благодійний фонд в Україні
Практические размышления, навеянные законом «О виртуальных активах»Некоторые практические размышления, навеянные законом “О виртуальных активах”
Reorganization of a legal entity - not a sentence for the right of permanent use of landРеорганізація юридичної особи – не вирок для права постійного користування землею
бесплатные устные консультацииПерерахунок пенсій військовим пенсіонерам. Деякі практичні аспекти.
Дмитро НавроцькийСтягнення збитків із керівника підприємства, практичні аспекти
Дмитрий Навроцкий. Советник по земельным вопросам. AO SENSUMПравовий висновок Верховного Суду щодо спадкування права постійного користування на землю
АНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВААНАЛІЗ ОКРЕМИХ СУДОВИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Вебінар "Захист прав на землю у спорах з прокуратурою"Вебінар “Захист прав на землю у спорах з прокуратурою”
Чи дійсно заповіт - гарантія отримання спадщини?Чи дійсно заповіт – гарантія отримання спадщини?
Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?Борг у спадок: як діяти спадкоємцю?
Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?Прийняття спадщини під час карантину: як не пропустити строк?
ЗвільненняЗвільнення
Спадок. Практичні поради під час пандеміїСпадок
Забезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантинуЗабезпечення права громадян на судовий захист в умовах карантину
Аренда в условиях карантинаАренда в условиях карантина
COVID-19: податковим перевіркам – STOPCOVID-19: податковим перевіркам – STOP
ДезінфекціяДезінфекція
Сухой закон для кофемановМожно ли работать кофейням «на вынос» и как вообще выжить малому бизнесу в условиях карантина?
Чек-лист  успішного звернення до ЄСПЛПрактичні рекомендації успішного звернення до ЄСПЛ
Кредитные каникулыКредитные каникулы

© 2023  SENSUM. All rights reserved.

TOP