
Лютий 2022 року не тільки змінив життя українців, але й вплинув на весь цивілізований світ. Вже понад 100 днів український народ здійснює спротив російській агресії. Українці ще більше об’єднуються у волонтерські групи, кожен другий допис у Instagram та Facebook — це збір коштів для допомоги військовим, волонтерам, переселенцям або іншої благодійної діяльності.
Велику допомогу надають українці, які зараз опинились за кордоном: справді, нашого цвіту по всьому світу. Задля законного функціонування, пошуку донорів, збору коштів, особливо які надходять з-за кордону необхідно мати офіційно зареєстровану благодійну організацію. Досить поширена ситуація: частина родини за кордоном волонтерить, інша частина має розподіляти допомогу тут. Яким чином законно оформити отримання допомоги, щоб не виникало проблем згодом?
Ми радимо придивитись до найпоширенішого виду благодійної організації, яка здійснює збір коштів, — благодійного фонду.
Благодій фонд — це благодійна організація, яка діє на підставі статуту, має учасників та управляється учасниками, які не зобов’язані передавати цій організації будь-які активи для досягнення цілей благодійної діяльності. Благодійний фонд може бути створено одним чи кількома засновниками. Активи благодійного фонду можуть формуватися учасниками та/або іншими благодійниками.
Справді, серед усього, що можна придумати, БФ — найзручніша форма організації роботи зі збирання коштів. Але реєстрація благодійного фонду має певні особливості та проблемні аспекти, які викликані війною та обмеженістю інформації.
Збір пакета документів для державної реєстрації
Для того щоби прийти до державного реєстратора і зареєструвати благодійний фонд, мало бажання створити БФ, потрібен досить поважний стос паперів. А саме:
- протокол загальних зборів засновників (або рішення одноосібного засновника) про створення благодійного фонду;
- статут;
- структура власності (увага, тут потрібно зазначити відсутність бенефіціарів, оскільки відсутній статутний капітал та організація є неприбутковою);
- заява про державну реєстрацію створення юридичної особи.
Поки що перелік видається не дуже зрозумілим для людини, яку, наприклад, попросили діти чи друзі з-за кордону зареєструвати БФ для зручнішого отримання допомоги. Але з огляду на практику я можу порадити, на що слід звернути особливу увагу під час оформлення документів, сподіваюсь, це допоможе.
Протокол загальних зборів засновників (або рішення одноосібного засновника) про створення БФ
Цей документ має містити: склад засновників (учасників), визначення виду діяльності, місце розташування, засоби здійснення зв’язку з благодійним фондом, затвердження статуту, обрання (призначення) керівника, надання повноважень на подачу документів для державної реєстрації.
Не раджу робити велику кількість засновників, бо якщо засновників 10 та більше, то має бути створена наглядова рада. Рішення про неї також додається до протоколу загальних зборів. Та й інші документи і управлінські рішення будуть ускладнюватись з наявністю наглядової ради.
Полегшує створення БФ те, що справжність підписів на протоколі/рішенні засвідчувати нотаріально не обов’язково — у випадку, якщо такі здійснюються у присутності державного реєстратора із встановленням особи підписанта, або якщо такі документи підписані кваліфікованим електронним підписом та подаються в електронній формі. Головне, щоб люди, які створюють БФ, розумілись на електронних підписах і знали, де їх брати і як застосовувати. А також мали час на ці організаційно-пошукові рішення.
Статут благодійного фонду
Відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (чч. 2-3 ст. 14) статут має обов’язково містити в собі:
- найменування БФ;
- цілі та сфери благодійної діяльності;
- органи управління благодійної організації, їх склад, компетенцію, порядок діяльності та прийняття ними рішень;
- порядок призначення, обрання або затвердження членів органів управління благодійного фонду, крім вищого органу управління благодійного фонду, їх заміщення, зупинення їх повноважень, припинення їх повноважень (відкликання);
- порядок внесення змін до установчих документів благодійного фонду;
- джерела активів (доходів), порядок контролю і звітності благодійного фонду;
- підстави та порядок припинення благодійного фонду, у тому числі порядок розподілу активів.
- умови та порядок прийняття до складу учасників благодійного фонду, права та обов’язки учасників, а також умови та порядок їх виключення зі складу учасників благодійного фонду.
Ці вісім пунктів є нормальними для юриста, для людини, яка зі статутом стикається вперше чи вдруге, — не найкраще дозвілля в виписуванні п. 4 чи п. 8. Можна пошукати взірці в інтернеті, але будемо чесні – за якість та відповідність законодавству там ніхто не несе відповідальності.
Після виписування статуту відпочивати зарано — діяльність БФ має відповідати податковому законодавству! Так, «найстабільнішому» і найважливішому законодавству. БФ реєструють як неприбуткові установи й організації, але податкова довіряє мало назвам, тому, щоб не виникало проблем під час внесення до списку неприбуткових організацій, статут має відповідати нормам ст. 133.4.1 Податкового кодексу України, а саме:
- містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів, працівників (окрім оплати праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
- передбачати передання активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).
У статуті так само справжність підписів засвідчувати нотаріально не обов’язково, якщо підписання здійснюються у присутності держреєстратора або якщо документи підписані кваліфікованим електронним підписом.
Структура власності
У БФ відсутній бенефіціар, тому подається структура власності із зазначенням його відсутності з причини відсутності статутного капіталу та неприбутковості організації. Що таке структура власності взагалі, спитаєте ви?
Відповідно до п. 58 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» структура власності — це документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших подібних правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників (КБВ), у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників.
Справжність підписів не засвідчується.
Заява про держреєстрацію юрособи
Форма заяви на реєстрацію благодійного фонду доволі проста і доступна за посиланням, тут справжність підписів не засвідчується.
Подання документів для державної реєстрації
Отже, від розуміння необхідності створення БФ, збирання документів, написання статуту наші родичі та друзі переходять до подання документів. Зараз це все має відбуватися цивілізовано у державних реєстраторів. Але війна внесла свої корективи. Банальна повітряна тривога — всі спускаються до укриття. Може, п’ють чай і спілкуються, може – ні, але, як показує практика, черги до держреєстраторів чималенькі й одним днем реєстрація може не завершитись.
Якщо лишити повітряні тривоги за дужками, то подати документи можна як особисто державному реєстратору відповідного територіального управління Міністерства юстиції (перелік суб’єктів надання адміністративної послуги), так і електронною поштою або за допомогою інших засобів зв’язку документів в електронній формі з відповідним електронним підписом. За переліком я раджу стежити, адже він може змінюватися залежно від ситуації на фронті.
Підписати електронний документи можна на державному ресурсі: https://czo.gov.ua/
Держреєстратор проводить перевірку наданих документів та у разі відсутності зауважень здійснює державну реєстрацію протягом 24 годин з моменту отримання. Це в мирний час.
Але на практиці через велике навантаження та нестабільну роботу реєстрів розгляд проведення державної реєстрації може займати більше часу. Це потрібно враховувати, якщо вам потрібне диво і просто на завтра БФ для допомоги з-за кордону. Найближчий запис до відповідного ЦНАПу може бути через 2-3 тижні, а розгляд документів, які надісланні на електронну пошту, — близько 1 тижня.
Є більш швидкий спосіб реєстрації, але і більш витратний: можна зареєструвати благодійний фонд у нотаріуса. Так, є окрема пісня, як його знайти, але реєстрація БФ у нотаріуса займає 1-2 робочі дні.
Постановка на облік в реєстрі неприбуткових установ та організацій
Отже, реєстрація створення БФ відбулась — довго чи дорого. Можна вже допомагати всім, кому потрібно? Так, але ні: ще не всі реєстрації. Тепер протягом десяти календарних днів із дати реєстрації створення необхідно подати до відповідного контролювального органу заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій та належно засвідчені копії документів організації.
І тут виникає певна складність.
Якщо наші родичі-благодійники встигли оформити електронний цифровий підпис керівника БФ та мають доступ до електронного кабінету платника податку, вони подають заяву 1-РН онлайн.
Але у зв’язку з тим, що обмін даними між Мін’юстом та податковою ускладнений, зробити це фактично неможливо. Після заповнення форми 1-РН, її підписання та відправлення надходить квитанція № 2 із дописом «пакет документів не прийнято».
Наразі це пов’язано з тим, що податкова не має доступу до статутних документів, які є у Мін’юсту в його реєстрах. А тому податкова фактично не може перевірити ознаки неприбутковості.
Що я можу порадити в такій ситуації:
- надсилати заяву 1-РН та засвідчену копію статуту на електронну адресу податкової або через кабінет платника податку (розділ “Листування з ДПС”);
- подати заяву 1-РН, засвідчену копію статуту та супровідний лист до центру обслуговування платників податку особисто.
Важливо: наявність у назві БФ слова «благодійність» ще не є підставою для внесення до реєстру неприбуткових установ та організацій.
Тож для податкової під час підготовки установчих документів особливу увагу необхідно приділити розробці статуту, а особливо — відповідності його нормам статті 133.4.1 Податкового кодексу України.
У податковій розгляд заяви про внесення БФ до реєстру неприбуткових установ та організацій триває 3 робочі дні.
Відкриття банківського рахунку
Увага: тільки після «ок» від податкової наші благодійники зможуть відкрити рахунок у банку. Тобто після віднесення БФ до реєстру неприбуткових установ та організацій.
Але вам необхідно бути готовим відповісти на безліч запитань, які пов’язані з описом діяльності неприбуткової організації. Чи готові до цього ті люди, які хочуть допомогти і зареєструвати БФ, чи є у них час на всі ці процедури — питання не останнє. Те, що раніше можна було зробити оперативно, на жаль, в умовах війни може затягнутись надовго через банальні черги за пальним. Саме тому ми пропонуємо допомогу з реєстрацією благодійних фондів, у нас є час, натхнення та досвід. А ще бажання наближати нашу з вами перемогу щодня і щохвилини. Слава Україні!
Автор статті: Олексій Каплунов
АО «Sensum Law Firm»
Юрист
Зателефонуйте нам СЬОГОДНІ
Sensum, бульв. Лесі Українки, 7-А, оф. 54
01133, м. Київ